STAFF CONTACTS

MANAGEMENT AND ADMIN

Jonathon Tredray (PRINCIPAL: jonathont(at)northcross.school.nz

Christina England (DEPUTY PRINCIPAL): christinae(at)northcross.school.nz

Wendy Naidu (DEPUTY PRINCIPAL):  wendyn(at)northcross.school.nz

Kevin Faulkner (EXECUTIVE OFFICER): kevinf(at)northcross.school.nz

Murray Toohill (ICT DIRECTOR): murrayt(at)northcross.school.nz

Shannon Hale (SPORTS  DIRECTOR): shannonh(at)northcross.school.nz

Annie Lloyd (SENCO): anniel(at)northcross.school.nz

Andrew Bolland (PROPERTY MANAGER): andrewb(at)northcross.school.nz

Sharon Hines (International Student Coordinator): sharonh(at)northcross.school.nz

Anna Inger (International Accommodation Coordinator): annai(at)northcross.school.nz

Lynne Potts (Principal/Board Secretary): lynnep(at)northcross.school.nz

Kaye Taylor (Librarian): kayet(at)northcross.school.nz

Keli Dean (Nurse): kelid(at)northcross.school.nz

Donne Greentree (Reception): donneg(at)northcross.school.nz

Dianne Rose (Resource Manager): dianner(at)northcross.school.nz

ASSOCIATE PRINCIPALS

Joel King (R6 Associate Principal Totara): joelk(at)northcross.school.nz

Kate Volmuller (R15 Associate Principal Matai): katev(at)northcross.school.nz

Karin Fenton (R19 Associate Principal Kowhai): karinf(at)northcross.school.nz

Jill Haslam (R31 Associate Principal Nikau): jillh(at)northcross.school.nz

Belinda Hemme (R40 Associate Principal Kauri): belindah(at)northcross.school.nz

Marius Spencer (R44 Associate Principal Rimu): mariuss(at)northcross.school.nz

Wendy Johnston (R54 ILC Associate Principal Rata): wendyj(at)northcross.school.nz

Glen Savage (R46 Associate Principal Puriri): gsavage(at)northcross.school.nz

Graham Rickards (Associate Principal Technology): grahamr(at)northcross.school.nz

TEACHING STAFF

Chloe Smith (R1): chloes(at)northcross.school.nz

Juliet Hamblyn (R2): julieth(at)northcross.school.nz

Monique Auths (R3): moniquea(at)northcross.school.nz

Maraea Rameka (R8): maraear(at)northcross.school.nz

Louisa Grant (R9): louisag(at)northcross.school.nz

Lyndon Hohaia (R10): lyndonh(at)northcross.school.nz

Daniel Wyatt (R17): danielw(at)northcross.school.nz

Kel Hartell (R20): kelh(at)northcross.school.nz

Meg Clements (R21): megc(at)northcross.school.nz

Suzanne Hodgins (R32): suzanneh(at)northcross.school.nz

Sophie Carr (R33): sophiec(at)northcross.school.nz

Alana Prestwood (R34): alanap(at)northcross.school.nz

Louise McMenamin (R35): louisem(at)northcross.school.nz

Kirsten Bell (R40): kirstenb(at)northcross.school.nz

Kristy Buckley (R41): kristyb(at)northcross.school.nz

Walla Jebreil (R42): wallaj(at)northcross.school.nz

Leah McNee (R43): leahm(at)northcross.school.nz

Kevin Palmer (R45): kevinp(at)northcross.school.nz

Kaajal Lal (R48): kaajall(at)northcross.school.nz

Vanessa Fowles (R49): vanessaf(at)northcross.school.nz

Sam Hayden (R50): samh(at)northcross.school.nz

Leane Barry (R51): leaneb(at)northcross.school.nz

Tracey Pickford (R52 Academy of Arts): traceyp(at)northcross.school.nz

Scott Washer (R53 Sports Class): scottw(at)northcross.school.nz

Janine Joyce (R55 ILC): janinej(at)northcross.school.nz

Carl Timmis (R56): carlt(at)northcross.school.nz

Nick George (R57): nickg(at)northcross.school.nz

Sam Ratcliffe (R59): samr(at)northcross.school.nz

Dominee Williams (R60): domineew(at)northcross.school.nz

Mark Jensen (Drama): markj(at)northcross.school.nz

Amanda Gummer (Art Tech): amandag(at)northcross.school.nz

Marc Rowlinson (microelectronics): marcr(at)northcross.school.nz

Toni Godfrey (Food Technology): tonig(at)northcross.school.nz

Hayley Barrowcliffe (Biotechnology): hayleyb(at)northcross.school.nz

Alison Oliver-Smith (Design): alisono(at)northcross.school.nz

Chris Hart-Crombie (Hard Materials): chrishc(at)northcross.school.nz

Katrina Starrs (HOD Maths): katrinas(at)northcross.school.nz

Tui Bennett (HOD Literacy): tuib(at)northcross.school.nz

Annette Thomas (ESOL): annettet(at)northcross.school.nz

Fiona Lander (ESOL): fional(at)northcross.school.nz

Glenis Martin (FPS): glenism(at)northcross.school.nz

NX Upcoming Events

Wed June 20
Rosedale Park 9.30am -2pm
Wed June 20
6:30pm - 7:30pm
In the PAC
Thu June 21
North Harbour Table Tennis, Akoranga Drive
Sun June 24

Quick Links