Athletics

 IZ ATHLETICS SCHEDULE OF EVENTS

2019 Athletics Championship Event - Thursday 28th November
NOTE:  All times listed are approximate start times.
             
NOTE:  Any competitor in track events and field events at the same time must advise the field event official, then go to the track event.
 FIELD            
Approx. TIMES   EVENT VENUE WEIGHT YEAR LEVEL GENDER
9.30 am   High Jump Mat 1   Year 7 Girls
             
    Long Jump Pit 1   Year 7 Boys
             
    Discus Circle 1 1kg Year 8 Girls
             
    Shot Put Circle 1 4kg Year 8  Boys
             
10.30am   High Jump Mat 1   Year 8 Girls
             
    Long Jump Pit 1   Year 8 Boys
             
    Discus Circle 1 750g Year 7 Girls
             
    Shot Put  Circle 1 3kg Year 7 Boys
             
12.30pm   High Jump Mat 1   Year 7 Boys
             
    Long Jump Pit 1   Year 7 Girls
             
    Discus Circle 1 1kg Year 8 Boys 
             
    Shot Put  Circle 1 3kg Year 8  Girls
             
1.30pm   High Jump Mat 1   Year 8 Boys
             
    Long Jump Pit 1   Year 8 Girls
             
    Discus Circle 1 1kg Year 7 Boys
             
    Shot Put  Circle 1 3kg Year 7 Girls

 

 

TRACK             
NOTE:  Event times listed are estimated start times.  Due to time constraints events will run back to back.
             
Event No. Approximate  Event Time Year Level Gender Event Maximum Heats Finals Placings
1 9.00am Year 7  Girls 1500m Final 1 heat As per finishing order
2   Year 7  Boys 1500m Final 1 heat As per finishing order
3   Year 8 Girls 1500m Final 1 heat As per finishing order
4   Year 8 Boys 1500m Final 1 heat As per finishing order
             
5 9.45am Year 7 Girls 200m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
6   Year 7 Boys 200m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
7   Year 8 Girls 200m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
8   Year 8 Boys 200m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
             
9 10.30am Year 7 Girls 100m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
10   Year 7 Boys 100m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
11   Year 8 Girls 100m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
12   Year 8 Boys 100m Heats 4 heats 8 fastest heat times qualify for final
             
13 11.15am Year 7 Girls 400m Finals 4 heats Heat time dictates final placing overall
14   Year 7 Boys 400m Finals 4 heats Heat time dictates final placing overall
15   Year 8 Girls 400m Finals 4 heats Heat time dictates final placing overall
16   Year 8 Boys 400m Finals 4 heats Heat time dictates final placing overall
             
17 12.00pm Year 7 Girls 4x100m Relay Heats 3 heats 8 fastest heat times qualify for final
18   Year 7 Boys 4x100m Relay Heats 3 heats 8 fastest heat times qualify for final
19   Year 8 Girls 4x100m Relay Heats 3 heats 8 fastest heat times qualify for final
20   Year 8 Boys 4x100m Relay Heats 3 heats 8 fastest heat times qualify for final
             
21 12.45pm Year 7 Girls 200m Finals   As per finishing order
22   Year 7 Boys 200m Finals   As per finishing order
23   Year 8 Girls 200m Finals   As per finishing order
24   Year 8 Boys 200m Finals   As per finishing order
             
25 1.15pm Year 7 Girls 800m Finals 2 heats As per finishing order
26   Year 7 Boys 800m Finals 2 heats As per finishing order
27   Year 8 Girls 800m Finals 2 heats As per finishing order
28   Year 8 Boys 800m Finals 2 heats As per finishing order
             
29 2.00pm Year 7 Girls 100m Finals   As per finishing order
30   Year 7 Boys 100m Finals   As per finishing order
31   Year 8 Girls 100m Finals   As per finishing order
32   Year 8 Boys 100m Finals   As per finishing order
             
33 2.15pm Year 7 Girls 4x100m Relay Finals   As per finishing order
34   Year 7 Boys 4x100m Relay Finals   As per finishing order
35   Year 8 Girls 4x100m Relay Finals   As per finishing order
36   Year 8 Boys 4x100m Relay Finals   As per finishing order
             
POINTS TO NOTE:  
All finalists are chosen on times, not placings.
Therefore all athletes should run as fast as they can to qualify for finals

 

NX Athletics Team - North Harbour Zone Day

Congratulations to all those who represented NX at the NH Zone Day! Outstanding results from everyone. The following athletes will advance to the Auckland InterZone Day as they achieved a top 3 placing in their event:

NX Athletics - NH Zone Day Placings
Name Year Gender Event Placing
Aaron Canty 7 M LJ 1st
Aaron Canty 7 M Shot Put 3rd
Amy Hurly 7 F 400m 3rd
Amy Hurly 7 F 800m 1st
Amy Hurly 7 F 1500m 1st
Gab Sloane 7 M 100m 2nd
Gab Sloane 7 M 200m 1st
Gab Sloane 7 M 400m 1st
Jaidon Brunton 8 M Discus 2nd
Kalia Harmory 8 F HJ 2nd
Kate Borton 8 F 200m 2nd
Kate Borton 8 F 400m 1st
Kate Borton 8 F 800m 1st
Kate Borton 8 F LJ 3rd
Mario Maurovich 7 M Shot Put 1st
Paige Jackson 8 F Shot Put 2nd
Phoenix Vandenberg 8 M 1500m 3rd
Porter Eddy 8 M 400m 1st
Ruby McDonald 7 F 100m 2nd
Ruby McDonald 7 F 200m 1st
Ruby McDonald 7 F LJ 1st
Ruby McDonald 7 F HJ 3rd
Ryan Fleming 8 M 200m 3rd
Ryan Fleming 8 M 400m 2nd
Ryan Fleming 8 M 800m 1st
Silei Tuala 7 F Shot Put 2nd
Tai Rhodes 8 M LJ 2nd
Talia Van Rooyen 8 F 100m 1st
Talia Van Rooyen 8 F 200m 1st
Talia Van Rooyen 8 F LJ 1st
Werner Van Staden 8 M LJ 3rd
Zane Morris 7 M Discus 2nd

NX Upcoming Events

There are no upcoming events.

Quick Links