STAFF CONTACTS

MANAGEMENT AND ADMIN

Jonathon Tredray (PRINCIPAL: jonathont(at)northcross.school.nz

Christina England (DEPUTY PRINCIPAL): christinae(at)northcross.school.nz

Wendy Naidu (DEPUTY PRINCIPAL):  wendyn(at)northcross.school.nz

Jillian Haslam (DEPUTY PRINCIPAL): jillianh(at)northcross.school.nz

Kevin Faulkner (EXECUTIVE OFFICER): kevinf(at)northcross.school.nz

Murray Toohill (ICT DIRECTOR): murrayt(at)northcross.school.nz

Shannon Hale (SPORTS  DIRECTOR): shannonh(at)northcross.school.nz

Annie Lloyd (SENCO): anniel(at)northcross.school.nz

Andrew Bolland (PROPERTY MANAGER): andrewb(at)northcross.school.nz

Sharon Hines (International Student Director): sharonh(at)northcross.school.nz

Anna Lewthwaite (International Accommodation Coordinator): annal(at)northcross.school.nz

Lynne Potts (Principal/Board Secretary): lynnep(at)northcross.school.nz

Kaye Taylor (Librarian): kayet(at)northcross.school.nz

Lauren McNeil (Nurse): laurenm(at)northcross.school.nz

Donne Greentree (Reception/Admin/Enrolments): donneg(at)northcross.school.nz

Dianne Rose (Resource Manager): dianner(at)northcross.school.nz

ASSOCIATE PRINCIPALS

Kate Volmuller (R16 Associate Principal Matai): katev(at)northcross.school.nz

Karin Fenton (R60 Associate Principal Kowhai): karinf(at)northcross.school.nz

Juliet Hamblyn (R12 Associate Principal Puriri): julieth(at)northcross.school.nz

Belinda Hemme (R8 Associate Principal Totara): belindah(at)northcross.school.nz

Marius Spencer (R44 Associate Principal Rimu): mariuss(at)northcross.school.nz

Janine Joyce (R55 Associate Principal Rata): janinej(at)northcross.school.nz

Glen Savage (R22 Associate Principal Kauri): gsavage(at)northcross.school.nz

Sonia Gobindlal (R31 Associate Principal Nikau): soniag(at)northcross.school.nz

Marc Rowlinson (Associate Principal Technology): marcr(at)northcross.school.nz

TEACHING STAFF

Fiona Lysaght (R4): fionaly(at)northcross.school.nz

Lyndon Hohaia (R5): lyndonh(at)northcross.school.nz

Kaleb McNeil (R6): kalebmc(at)northcross.school.nz

Ruby Hallett (R7): rubyh(at)northcross.school.nz

Maraea Rameka (R9): maraear(at)northcross.school.nz

Chloe Smith (R10 Academy of Arts): chloes(at)northcross.school.nz

Sam Ratcliffe (R11): samr(at)northcross.school.nz

Kel Hartell (R13): kelh(at)northcross.school.nz

Janette Wilson (R15): janettew(at)northcross.school.nz

Kirsten Russell (R17): kirstenr(at)northcross.school.nz

Simon Hughes (R19): simonh(at)northcross.school.nz

Devon Arcus (R20): devona(at)northcross.school.nz

Sophie Carr (R21): sophiec(at)northcross.school.nz

Natasha de Soden (R30): natashar@northcross.school.nz

Sonia Gobindlal (R31): soniag(at)northcross.school.nz

Kaajal Lal (R32): kaajall(at)northcross.school.nz

Tayla Cross (R33):  taylac(at)northcross.school.nz

Ivy Chan (R34): ivyc(at)northcross.school.nz

Adam Martin (R35): adamm(at)northcross.school.nz

Louise McMenamin (R40): louisem(at)northcross.school.nz

Dominee Williams (R41): domineew(at)northcross.school.nz

Kevin Palmer (R42): kevinp(at)northcross.school.nz

Leah McNee (R43): leahm(at)northcross.school.nz

Sam Hayden (R45): samh(at)northcross.school.nz

Kimberley Lassen (R46): kimberleyw(at)northcross.school.nz

Reuben Pringle (R47): reubenp@northcross.school.nz

Karen Terblance (R48): karent@northcross.school.nz

Walla Jebreil (R49): wallaj(at)northcross.school.nz

Leane Barry (R50): leaneb(at)northcross.school.nz

Donna Sloane (R51): donnas(at)northcross.school.nz

Logan Geeves (R52): logang(at)northcross.school.nz

Scott Washer (R53 Sports Class): scottw(at)northcross.school.nz

Monique Auths (R54): moniquea(at)northcross.school.nz

Linda Edwards (R56): lindae(at)northcross.school.nz

Steve Guy (R57): steveg(at)northcross.school.nz

Taylor Welch (R58): taylorw(at)northcross.school.nz

Carl Timmis (R59): carlt(at)northcross.school.nz

Gary Wood: garywood(at)northcross.school.nz

Louisa Grant:  louisag(at)northcross.school.nz

Jane Edington:  janee@northcross.school.nz

SPECIALIST TEACHERS

Mark Jensen (Drama): markj(at)northcross.school.nz

Amanda Gummer (Art Tech): amandag(at)northcross.school.nz

Sylvia Watson (Music): sylviaw(at)northcross.school.nz

Toni Godfrey (Food Technology): tonig(at)northcross.school.nz

Hayley Barrowcliffe (Biotechnology): hayleyb(at)northcross.school.nz

Alison Oliver-Smith (Design): alisono(at)northcross.school.nz

Chris Hart-Crombie (Hard Materials): chrishc(at)northcross.school.nz

Katrina Starrs (HOD Maths): katrinas(at)northcross.school.nz

Tui Bennett (HOD Literacy): tuib(at)northcross.school.nz

Annette Thomas (ESOL): annettet(at)northcross.school.nz

Fiona Lander (ESOL): fional(at)northcross.school.nz

Glenis Martin (FPS): glenism(at)northcross.school.nz

NX Upcoming Events

Tue May 11
Wed May 12
Wed May 12
3:15pm - 8:15pm
Interviews can be booked by going to www.schoolinterviews.co.nz and entering the school interview code sent via email.
Next, select your child’s room number and the time that suits you best. Our ESOL teachers Fiona Lander and Annette Thomas and SENCO Annie Lloyd will also be available – you can book an appointment with them as well by following the link.
Thu May 13
1:00pm - 6:00pm
Interviews can be booked by going to www.schoolinterviews.co.nz and entering the school interview code sent via email.
Next, select your child’s room number and the time that suits you best. Our ESOL teachers Fiona Lander and Annette Thomas and SENCO Annie Lloyd will also be available – you can book an appointment with them as well by following the link.

Quick Links